family buzzing

family buzzing

2011 m. gruodžio 17 d., šeštadienis

Pasiaukojančios mamos



Mano patirtis sako, kad visų kampų "vežimas" dažnai neduoda norimo rezultato. Dažna mama skundžiasi,kad niekas jos vargo nevertina,kad jos pastangų nemato. Ir aplamai, į ką ji pavirto,per niek nuėjo jos metai, anot jos "patys gražiausi". 
Geras straipsnis atsipeikėjimui is www.psichoterapija.ot.lt

Sąvoka "sudegimas" (burnout) atėjo iš anlgų kalbos, ir kaip terminas pradėta naudoti 1974 metais. 1976 metais JAV imtąsi moksliškai tyrinėti šį reiškinį. Pagal Maslach ir Jackson tyrinėjimus ( 1984), šis sindromas atsiranda dėl emocinio išsekimo, depersonalizacijos ( savo identiškumo nesuvokimo), dėl asmeninio pajėgumo sumažėjimo - ypač dirbantiems žmonėms.

"Sudegimo" tyrinėjimų pradininkas Herbertas Freudenbergeris daro išvadą, kad nuo sudegimo kenčia tie žmonės - čia kalbama būtent apie moteris - kurie įsipareigoja ir aukojasi kitiems, kol galiausiai juos slegianti našta tampa nebepakenčiama.

Stresai, patiriami nuolat, nesėkmės, pernelyg dideli reikalavimai, nusivylimai, užsisklendimas savyje sugriauna (kartais ir nepagrįstai) visas iliuzijas, viskas praranda prasmę.Tuomet žmogus viską meta, praranda iniciatyvą - vieni į tai reaguoja fizine negalia, kiti tampa šalti ir ciniški. Dauguma mokslininkų ir psichologų "sudegimo" sindromą apibrėžia nesugebėjimu suderinti tai, ko tikėjomės, su tuo, ką turime

"Sudegimo" stadijos

"Sudegimo" procesas skirstomas į tris stadijas (pagal Cherniss):
  
 Pirmoje stadijoje sutrinka pusiausvyra tarp reikalavimų ir galimybių - "stresas".
   
Antra stadija - ūmi, trumpalaikė emocinė reakcija į šios pusiausvyros sutrikimą. Atsiranda baimė, įtampa, nuovargis, išsekimas - "spaudimas".
   
Trečioje stadijoje keičiasi požiūris, elgesys, žmogus ima dirbti mechaniškai, ciniškai, su išankstine neigiama nuostata.

"Sudegimo" simptomai
Jie labai įvairūs, persipinę ir daugialypiai. Tačiau visi mokslininkai sutinka su tuo, kad sudegimas vyksta fazėmis. Freudenbergeris ir Northas skiria 12 stadijų, o pagal kurias pats žmogus arba jam artimas asmuo gali pastebėti, jog gręsia "sudegimas". 

   1. Noras įrodyti, ką galiu. 

   2. Per didelis atsidavimas. 
   3. Subtiliai nepaisoma asmeninių poreikių. 
   4. Vengiama spręsti konfliktus ir tenkinti poreikius. 
   5. Kitoks vertės aiškinimas. 
   6. Pabrėžtinai neigiamos turimos problemos. 
   7. Atsitraukimas. 
   8. Pastebimas elgesio pasikeitimas. 
   9. Depersonalizacija. 
  10. Vidinė tuštuma. 
  11. Depresija. 
  12. Visiškas išsekimas - "sudegimas".


Vienu metu gali būti jaučiami skirtingų fazių simtomai. Stadijos neturi aiškių ribų, susilieja. Galtie "įstrigti" vienoje kurioje nors stadijoje. Šių stadijų trukmė ir intensyvumas priklauso nuo individualios situacijos, asmenybės, polinkių, praeities ir sugebėjimo įveikti stresus.

Kaip atpažinti tuos, kuriems gręsia "sudegimas" Tai:
   -"Sudegimo" krizę patiria žmonės, praeityje jau patyrę krizes. Jie ir vėliau į profesinius ar asmeninio gyvenimo sunkumus reaguoja krizėmis, nes nesugeba susidoroti.
   - Žmonės darbštuoliai, kurie be savo darbo nieko nebemato. - Laiko švaistytojai,kurie nesugeba planuoti.
   - Užsispyrėliai,kurie nori viską daryti patys ir nepriima jokios pagalbos.
   - Budruoliai, kurių dėmėsio antenos daugiau nukreiptos į išorę negu į vidų.
   - Nepaisantys savo kūno, kurio ssiunčiamų signalų jie nejaučia arba nekreipia į juos dėmesio.
   - Asmenys, kurie veikia priešingai negu reikalauja jų organizmo vidinis rimtas, arba nesutaria su savuoju "aš".
   - Išvarginti stresų žmonės, kurie nesugeba įveikti sunkumų ir atsipalaiduoti.
   - Labai jautrūs, perdėtai į viską reaguojantys.
   - Kenčiantys nuo nepilnavertiškumo jausmo.
   - Fantazuotojai, skurpulingi ir neryžtingi žmonės, kurie užsibrėžia didelius tikslus ir nedrįsta pasukti iš numatyto kelio. - Asmenys pagalbininkai. ( Pagal H.Vollmer knygą "Jaučiuosi visiškai išsekusi",1998).
Visaip spėliojama, kodėl žmonės pakliūva į sudegimo situacijas. Viena aišku, kad į sudegimo sindromą linkę žmonės taikstosi su tuo, ką galima būtų pakeisti, bet kamauojasi mėgindami paveikti tai, ko neįmanoma pakeisti.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...