family buzzing

family buzzing

2012 m. sausio 8 d., sekmadienis

2012 m. sausio 5 d., ketvirtadienis

Ekologiški valikliai. III dalis

SKALBINIAI

Soda ir actas. Tiek soda, tiek actas yra antibakterinės priemonės,  naikina nemalonius kvapus bei natūraliai minkština audinius (actas ypač tinka vilnai ir minkštiems dekučiams).
Soda kartu  puikiai naikina dėmes, o taip pat minkština vandenį. Jos galite įpilti skalbiant ir taip  sustiprinti savo įprastą skalbiklį.
Actas nuo seno yra naudojamas kaip spalvų fiksatorius, todėl naudinga jo tirpale mirkyti naujus audinius, ar pilti jo, skalbiant spalvotus drabužius.
Naudojant  ekologiškas medvilnės sauskelnes, rekomenduojama jas prieš skalbiant  užmerkti sodos arba acto tirpale. Taip neutralizuosite kvapus bei šlapimo rūgštį, o tai padės išvengti bėrimų (laiku užmerkus, sodos tirpalas padės išnaikinti bet kokias dėmes).

 Citrina. Citrinos sultys tai natūralus baliklis – galite naudoti dėmėms baltuose audiniuose, kurioms negalite naudoti baliklio. Užtepkite citrinos sulčių, prieš skalbiant - geriausia leisti joms išdžiūti saulės priežiūroje. Skalbiant baltus drabužius, lygiom dalim įpilkite puodelį citrinos sulčių ir sodos,  taip sustiprinsite savo skalbiklio poveikį ,o  skalbiniai gaiviai kvėpės.

APSAUGA NUO KENKĖJŲ

Naudojamos įprastinės  cheminės priemonės yra ypač nuodingos ne tik kenkėjams bet ir mums, todėl jų naudojimo, ko gero, natūraliai vengiame ir turėtume atsisakyti namuose, kur  auga vaikai.  Laimei, nepasitenkinimą nepageidaujama draugija galime išreikšti visiškai natūraliomis priemonėmis.

SKRUZDĖMS.

Druska. Jos galite berti ant lentynų, kur mėgsta apsilankyti skruzdės, tačiau nenaudokite jos vietose, kur  yra drėgna.
Soda. Sodos berkite po slenksčiu, langais ir į visus kitus plyšius, pro kuriuos skruzdės patenka į namus. Taip sudarysite joms skausmingą barjerą.
Citrina. Citrinos sulčių pilkite po slenksčiu, langais. Iš lauko pusės  galite pabarstyti ir pačios citrinos skiltelių, kaip aiškų savo neprielankumo skruzdėms ženklą.

NUO TARAKONŲ.         

SODA. Pabarstykite lygiom dalim, sumaišę su cukrumi  ten, kur jie mėgsta pabuvoti – tamsiose, šiltose vietose, ar ten, kur pasitaiko maisto likučių. Tai turėtų juos nuvyti.
PELĖS.
BORAS. Boro miltelių galite įsigyti vaistinėje, jų berkite į pelių išgraužtus urvelius, pro kuriuos jos patenka į namus – joms nepatinka, kai jų patenka ant  letenėlių.

SMĖLIO DĖŽĖMS

Tam, kad atbaidytumėte kates nuo vaikų smėlio dėžių, aplink apipilkite actu. Tokios procedūros turėtų pakakti porai mėnesių.

*NAUDINGAS PATARIMAS  BATUKŲ VALYMUI

Mažus vaikiškus batukus nelabai patogu valyti įprastomis priemonėmis. Odinius batukus be vargo atnaujinsite įtrindami juos linų sėmenų aliejaus (viena dalis) ir acto (dvi dalys) mišiniu.

EPILOGAS

Žinau, kad dauguma tėvelių man maloniai šypteltų, jei pabaigai palinkėčiau švaros ir tvarkos jų namams, bet galiu nieko neįpareigojant pažadėti, jog išbandę šias priemones, bus maloniai nustebinti  jų teikiamo rezultato  ilgalaikiškumu (kiek tai yra įmanoma duotomis sąlygomis).  
Linkiu natūralaus bei taikaus požiūrio į savo ir mažųjų šeimininkų praktikuojamą tvarką ir švarą. 

Agnė Baltramaitytė VŠĮ "Aukso gysla"

Ekologiški valikliai. II dalis

     
     
      KILIMAMS IR GOBELENAMS

Soda. Sodos tirpalu (maždaug 2 šaukštai 1l vandens, bet galite naudoti savo nuožiūra) puikiai atnaujinsite kilimus ir gobelenus (esu taip išvalius flomasterių ornamentus nuo kėdžių gobelenų), kartu panaikinsite bet kokius įsisenėjusius kvapus (išbandykite). Labai naudinga priemonė, jei Jūsų kūdikis dar atpilynėja, paprastai kur papuola.
Takams valyti ar ryškesnėms dėmėms naikinti, galite tiesiog  įtrinti sodos miltelių - palikite pastovėti ir vėliau gerai išsiurbkite. Nedelskite užpilti sodos ant dėmės,  iškart,  jai  užkritus.

Actas. Silpnam acto tirpale išmirkyta šluoste perbraukite per cheminiu būdu apdorotą kilimą - taip pašalinsite chemikalų likučius ir prailginsite valymo įdiegtą gaivą.
Acto tirpalas ypač tinka atgaivinti spalvotų kilimų ir gobelenų spalvoms. Jis yra naudojamas audinių dažyme, kaip spalvų fiksatorius, o taip pat plačiai naudojamas kvapams naikinti.


MEDŽIO PAVIRŠIAI

Dažniausiai medžiui prižiūrėti naudojame toksiškus ir aplinkai kenkiančius aerozolius, kuriuos pakeitus natūraliomis priemonėmis, mano antikvaras įgavo antrą kvėpavimą, o man nebereikia taip dažnai vargti dėl dulkių. 

Daugeliu atvejų, vietoj pramoninių priemonių, galite naudoti aliejų. Jį rinkitės pagal galimybes ir Jums patinkantį kvapą (man maloniausias linų sėlenų-primena riešutus), svarbiausia, kad jis būtų organiškas, taigi be jokių cheminių priemaišų , sveikas ir  Jūsų odai. Pridėję porą lašų mėgstamo eterinio aliejaus, namų ruošą paversite tikra aromaterapija. Taip galima išnaikinti ir senų spintų, stalčių kvapą, nes įtrynus aliejumi, medis atgaivinamas, tarsi atgauna kvėpavimą, išnyksta senas, užsistovėjęs kvapas.

Naudodami  aliejaus (2dalys) ir acto  (1 dalis )mišinį išnaikinsite  karščio ar drėgmės paliktas dėmes.  Tokioms dėmėms naikinti taip pat tinka ir druskos-aliejaus pasta. Ja įtrinkite dėmę  ir palikite maždaug valandai, vėliau taip nupoliruokite visą paviršių.
Taip pat medžio poliravimui galite  pasigaminti pastą iš:
·         1 citrinos sulčių,
·         1 šaukšto aliejaus  
·         1 š. vandens
Įtrinkite mišinį ir kaip kitais atvejais, vėliau nublizginkite sausa šluoste.
Blizgiai lakuotiems arba nepadengtiems paviršiams tinka acto tirpalas.


Agnė Baltramaitytė VŠĮ "Aukso gysla"

Ekologiški valikliai. I dalis

Jos didenybė soda, taurusis actas, kvapioji citrina ir kiti namams, kuriuose  yra vaikų







Pratarmė.

Besilaukiant antro vaikelio pradėjau domėtis natūralesnėmis,  mažiau aplinkai ir man kenkiančiomis valymo priemonėmis. Dauguma mano atrastų receptų buvo jau seniai žinomi ir naudojami mūsų močiučių.
Jų sudedamosios dalys  dažniausiai guli mums po nosiai, tik jų panaudojimo būdai ir galimybės nepelnytai yra primirštos ir užleidusios vietą cheminėms, sintetiniais kvapais praturtintoms bei toksiškoms priemonėms.
Anksčiau niekad nesusimastydavau, kad tai, su kuo verčiu kontaktuoti savo odą, turėčiau mielai ir valgyt.  

Taip yra dėl to, kad oda, būdama didžiausiu mūsų organu, kurio pagrindinė paskirtis yra apsaugoti ir palaikyti mūsų organizme drėgmę, pasižymi savybe sugerti iki 60% medžiagų, su kuriomis kontaktuoja, ir kurios vėliau patenka ir  į kitus mūsų organus. Todėl nenuostabu, jog visos  ekologiškame namų ūkyje naudojamos valymo priemonės yra valgomos – tai soda, druska, actas, aliejus, citrina bei vanduo.

Dauguma šių priemonių yra neutralios, silpnai šarmingos arba rūgštingos, todėl  jos greitai suyra aplinkoje.
Mano nuostabai, šios priemonės taip pat pasirodė labai efektyvios ir taupios namų ūkiui, jau neskaičiuojant įtakos sveikatai, todėl manau esant verta savo mažais atradimais pasidalinti su kitais.
Pabandysiu pateikti kelis receptus, kurie gali būti naudingi kasdien, kai namuose auga vaikai ir priemones, kurių sintetinių pakaitalų tiesiog nederėtų naudoti  ten,  kur auginami vaikai.


UNIVERSALŪS VALIKLIAI 

Kad būtumėte tikri dėl pasirinktų priemonių ir jų stiprumo, visas jas  pirma rekomenduoju tiesiog išbandyti mažiau matomame paviršiaus plote.
Manau svarbu ir ypač naudinga yra tai, jog visos toliau išvardintos priemonės  kartu pasižymi  antibakterinėmis ir dezinfekcinėmis savybėmis, todėl yra pranašesnės už savo cheminius pakaitalus.
Kaip universalius valiklius namuose naudokite:

Sodos tirpalą –pasižymi antibakterinėmis savybėmis, taip pat puikiai naikina ir ištraukia nemalonius kvapus, tinka naikinti pelėsiui.
Sodos tirpalas yra universaliausia priemonė, nes nepalieka kartais nepageidaujamų papildomų kvapų (pvz. alergijų ar ypatingo jautrumo kvapams atveju). Naudojant skirtingo stiprumo skiedinį ar pastą, tinka visiems paviršiams. Ypač gera priemonė, kuomet Jūsų mažylis dar šliaužioja ir pasaulį pažysta per burną. Naudojant sodos tirpalą,  palaikysite tinkamą bakterinę terpę namuose, išvengdami tokių susirgimų kaip burnos infekcija (tokiu atveju, būtent šia priemone gydytojas Jums rekomenduos dezinfekuoti mažyliui pasiekiamus paviršius).
Sodos tirpalu plaukite mažylių buteliukus ir žaislus. Tik nepamirškite gerai nuskalauti;

Acto ( skaidraus) tirpalą. Pasižymi antibakterinėmis savybėmis, puikiai naikina nemalonius kvapus. Gera priemonė prieš kalkes ir pelėsius, todėl  ypač tinka naudoti plytelėms. Nors acto kvapas greitai išgaruoja, palikdamas po to gaivos pojūtį, jį  geriau naudoti vėdinamoje patalpoje;

Citrinos sulčių skiedinį – puiki antibakterinė priemonė ir  labai gaivi. Netinka lakuotiems paviršiams ir jei po darbų iškart ketinate degintis, nes  citrina, kaip ir dauguma kitų citrusinių vaisių, gali padidinti odos  jaurumą saulės spinduliams. Citrina yra ir natūralus baliklis - turėkite tai omenyje, naudodami paviršiams – po naudojimo nuskalaukite, atsargiai naudokite tekstilei. Galite pilti citrinos sulčių į acto tirpalą, jei nemėgstate acto kvapo;

Arbatmedžio aliejaus tirpalas (2 lašai eterinio aliejaus 1l vandens) – puiki antibakterinė, antigrybėlinė ir priešvirusinė priemonė. Kvapas gali pasirodyti specifinis, tačiau greit išsivėdina, o jo naudingas poveikis išlieka. Vertingas žiemą, kai norim apsisaugoti nuo virusų ir ligų – arbatmedžio aliejaus galima nusipirkti bet kurioje vaistinėje.


Agnė Baltramaitytė VŠĮ "Aukso gysla"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...